Zeki insan nasıl anlaşılır?

Çok basit yöntemlerle ekibinizdeki ya da çevrenizdeki zeki insan diyebileceğiniz insanları hemen tespit etmeniz mümkün.

Bir grup içindesiniz ya da tanımadınız bir ortamdasınız . Bulunduğunuz ortamda zeki insanları tespit etmenin yolları nelerdir?

Zeki insan bir soru sorulduğunda yada bir konu anlatıldığında gereksiz ve zaman kaybettiren detaylara girmezler. Bilinen bilgileri gereksiz yere tekrarlayıp zaman kaybetmek istemezler. Bir konu anlatıldığında onu dikkatlice dinler gereksiz ve sulandırıcı yorum yapmaktan kaçınırlar.

Fikrinizi belirttiğinizde karşınızdaki insan çok hevesli ve dikkatsiz davranmıyorsa zekidir.Zira çok hevesli olmak dikkatsiz davranmaya ve hataya yol açar.

satranç-tahtası-ve-taşlar
zeki insanların tercih ettiği satranç oyunu

Farklı alanlarda zekası gelişmiş insanlarda var.Zeki insan çeşitleri nelerdir?

Çoklu zeka teorisine göre birçok zeka şekli vardır ve bunlar herkeste farklı şekillenir.Gelin bu zeka türlerine göz atalım.

insan-beyni-maketi
beyin maketi

Matematiksel zekası gelişmiş zeki insan

Matematiksel zekaları yüksek olan kişiler soyut problemleri çözebilir hesap yapabilir ve matematiksel işlemleri hızlıca sonuca ulaştırırlar.

Sözel zekası gelişmiş zeki insan

Sözel zekası gelişmiş bireylerin kelime ve sözlerle arası iyidir.Okumayı ve yazmayı erken yaşta öğrenip karışık metinleri hemen kavrarlar.

Uzamsal zekası gelişmiş zeki insan

Oryantasyon gücü yüksek düzeyde olan bu kişiler çevrelerinde başkalarının fark edemediği görsel detayları algılarlar.

temsili-zihin-fotoğrafı
temsili zeka fotoğrafı

Müziksel zekası gelişmiş zeki insan

Eğer enstürman çalma becerisi var ya da buna eğilim gösteriyorsa müziksel zekası gelişmiştir. Bu bireyler farkında olmadan ritim tutar ve şarkılara eşlik ederler.

Kinestetik zeka

Bu zeka türü ritmik jimnastik ve dans gibi sporlarla uğraşan kişilerde görülür. Koordinasyon becerileri ileri seviyededir.

İçsel zeka

Benlikleriyle iyi bağlantı kurmuş kişilerin içsel zekaları gelişmiştir. Kişilikleriyle doğru orantılı olarak kararlar ve hedefleri gerçekleştirirler. Başarılı psikologlar içsel zekası gelişmiş insanlara örnektir.

Sosyal zeka

Karşınızdaki insan sizi çok iyi anlıyorsa ve ihtiyaçlarınızı siz söylemeden karşılıyorsa sosyal zekası gelişmiştir.Gruplarda bulunup sosyalleşmek bu zekanın gelişmesinde önemli bir faktördür.

Doğasal zeka

Doğal çevresini anlama becerisiyle donatılmış kişi bu zeka türüne sahiptir.Bağ bahçe işleriyle uğraşan insanlarda bulunur.

Son olarak Bir probleminiz var ve onu paylaşmak istiyorsanız

Probleminizden bahsettiğinizde kimin problem çözücü ve keskin fikirlere sahip olduğu hakkında iaz çok fikriniz olacaktır. Zeki beyinler problemlerle karşılaştıklarında , benzer problemlerin daha önce nasıl çözüldüğünü araştırır size mantıklı teklifler ile gelirler.

Yazımıza Albert Einstein‘in ünlü sözüyle son veriyoruz

Cahil insanlar kendilerini mükemmel görmeye; zeki insanlar ise yeteneklerini hafife almaya eğilimlidirler.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki ver
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

Bir Cevap Yazın