Yalnızlık

Yalnızlık insanın diğer insanlardan uzak kalmış hissetmesidir. Yalnızlık duygusuyla baş başa kalmış insan, toplumsal bağları kopmuş gibi hisseder. Diğer insanlarla iletişim kurmada zorlanır ve duygularını aktaramaz. Yalnız kalan insan değersiz, mutsuz, dışlanmış, depresif bir ruh halindedir. Bu nedenle diğer bireylerle iletişim kurmak istese bile, olumsuz bir izlenim yaratacağından güçlük çeker ve hayatının geri kalanında da yalnız kalacağını düşünür.

REKLAM

Yalnızlık ile baş başa.
Yalnızlık ile baş başa.

Yalnızlık Hissinden Nasıl Kurtulabiliriz?

Yalnızlık hepimizin hayatının bir gerçeği. Herkes hayatının belli dönemlerinde yalnız, içine kapanık hissedebiliyor. Bu durum bazı insanlar için geçici iken bazı insanlar içinse üzücü ve süreklidir. Yalnız hissettiğiniz zamanlarda kitap okumalı, dışarı çıkıp dolaşmalı, yalnız başınıza oturuyor olsanız bile kafe vb. yerlere gitmelisiniz. Bu sayede eve kapanmak yerine diğer insanlarla ilişki kurabileceğiniz yerlerde daha fazla zaman geçirmiş olacaksınız. Hayatı gözlemci gibi dışarıdan izlemek yerine içine dahil olmak hem özgüveninizi kazanmanıza hem de yalnızlık hissinden gitgide uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır.

Yalnızlığın bizde çağrıştırdığı bazı düşüncelere cevap aramanın bize elbette ki faydası olacaktır. Her zaman yalnız kalacağınızı düşünüyorsanız şimdiye kadar tanıştığınız, hayatınızın belirli dönemlerinde sizinle birlikte olan insanları düşünün. Onlarla tanışabiliyorsanız onlardan sonra da yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

Yalnız kalıp düşünmek.
Yalnız kalıp düşünmek.

Yalnızken mutsuz ve hüzünlü hissediyorsanız bunu bir fırsata çevirmeniz gerekir. Yeni bir hobi edinebilir, kendinize daha fazla zaman ayırarak kendinizi geliştirebilir, hatta yeni bir iş projesi düşünüp bir çok insanın örnek almak ve yanında olmak isteyeceği biri haline gelebilirsiniz. Evet insan sosyal ve düşünebilen bir varlıktır. Yine de mutlu olabilmek için başka insanlara ihtiyacınız yoktur.

Yalnız olduğunuz için sorunlu ve zavallı olduğunuzu düşünüyorsanız emin olun ki yanılıyorsunuz. Çünkü iki insandan bir tanesi kendisini yalnız hissetmektedir. Yalnızlık hissi doğal ve olabilecek bir şeydir. Kısaca bu sizi zavallı ve sorunlu yapmaz tam aksine yalnızlık hissi dışındaki duyguları yaşayan diğer %50’lik kısmın içinde olmadığınızı gösterir. Özellikle bu durumun üstesinden gelebilmek için pozitif düşünmek gerekir. Siz ne kadar kendinizi sever, saygı duyar ve ihtiyaçlarınızı ön planda tutarsanız, insanlar da sizi o kadar sever ve saygı duyar.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki ver
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

Bir Cevap Yazın