Su İçmek Kilo Vermenizi Hızlandırır mı?

Uzun süredir su içmenin kilo vermeye yardımcı bir etken olduğu düşünülmektedir.

su-fotoğrafı-(5)
bardağa dökülen su

Fazladan Kalori Yakmanızı Sağlar

Aşırı kilolu ve obez çocuklarla yapılan bir çalışmada , soğuk olarak içtikten sonra kalori yakımında %25’lik bir artış olduğunu belirtiyor. Günde 1 litrenin üzerinde tüketildiğinde; aşırı kilolu kadınlarda 12 aylık süre zarfında fazladan 2 kg kilo kaybına sebep olduğu keşfedildi.Yapılan bu araştırmada bu kadınların fazla içmek dışında hiçbir alışkanlıklarını değiştirmedikleri halde bu sonucu elde ettiği görülmektedir..

Yemeklerden Önce İştahı Azaltır.(Yetişkin ve Orta Yaşlı insanlarda)

su-fotoğrafı-(2)
elinde su bardağı tutan kadın

Bazı insanlar; yemekten önce sıvı tüketmenin iştahı azalttığını iddia etmektedirler.

Orta yaş ve yetişkin insanlarda yapılan araştırmalar sonucu her yemekten önce suyu içmenin ,12 haftalık bir gibi bir kısa süre içinde 2 kg kadar kilo kaybına sebep olduğu görülmüştür.

Başka bir çalışmada ise yemek sırasında tüketilen kalori miktarını %13 azalttığı saptanmıştır.

Ayrıca uzun süreli kilo alımınıda engellemeye yardımcı olur. Genel olarak, ortalama bir insan her 4 yılda bir yaklaşık 1,45 kg kilo alır.

Genç ve çocuklarda fazladan su içmenin kilo alımına etkileri

su-fotoğrafı-(1)
su içen çocuk

Okul temelli bir çalışma , çocukları suyun tüketimine teşvik ederek kilo alımı oranlarını azaltmayı amaçladı. 17 okula çeşmeler kuruldu ve sınıflara suyun faydaları konularında dersler verildi.

Bir eğitim sezonu sonrasında , suyun tüketiminin okullarda obezite riskini %31 azalttığı saptanmıştır.

Ne Kadar Su İçmeliyiz?

su-fotoğrafı-(4)
elinede su dolu bardak tutan insan

Sağlık yetkilileri günde 2 litre tüketimini tavsiye etmektedirler.Tabi bu sayı kişiden kişiye değişmektedir.

Çok terleyen ve egzersiz yapan biriyseniz, doğal olarak suya daha fazla ihtiyaç duyacaksınız demektir.Kahve ,çay,et,balık,süt , meyve ve sebzelerle birlikte bir çok yiyecek ve içecekten vücudumuza sıvı kazandırmaktayız.

Bu konuda en basit kural şudur. Susadığınızda daima susuzluğunuzu giderecek kadar yanınıza yetecek miktarda almalısınız.

Kilo vermeye gerçekten yardımcı olabilir ve %100 kalorisizdir.Şekerli içecekler yerine tercih etmeniz bir çok sağlık sorunundan korunurken aynı zamanda kilo kaybetmenizede olanak sağlar.

Fazladan içmek Zararlıdır.

su-fotoğrafı-(6)
çay bardağında su fotoğrafı

Çok fazla içilmesi de önerilmemektedir.Su içme yarışmaları gibi aşırı durumlarda yarışmacıların ölümüne bile sebep oldu.

Elbette daha fazla kilo vermek istiyorsanız daha fazla kilodan kurtulmak için diğer yöntemleride uygulamalısınız. Spor yapmak , yürüyüş yapmak ve diyet bu yöntemlerden bazılarıdır.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki ver
+1
1
+1
+1
2
+1
+1
+1
+1

Bir Cevap Yazın