Spartacus ; Hayatı ve Yaptığı Savaşlar

spartacüs heykeli

Spartacus, Trakya bölgesinde M.Ö 111 – MÖ 71 yılları arasında dünyaya gelmiştir. Önce Roma ordusunda süvari olarak görev yapmış ve daha sonra güçlü fiziği ve savaşçılığı sayesinde gladyatör okuluna satılıp ünlü Roma arenalarında dövüştürülmüştür. Filmlerde gösterildiğinin aksine o zaman için gladyatör olmak, çok zor şartlarda çalışmak ve insan yerine konmamak demekti. Bu sebepten ötürü M.Ö 73 yılında Spartacus ve 60 kadar gladyatör, muhafızlardan sıyrılıp firar etmeyi başardılar. Spartacus ve yanındaki gladyatörler için hayat mücadelesi o zaman başlamıştı.

SPARTACUS SAVAŞLARI

Öncelikle Roma, Spartacus ve yanındaki gladyatörleri yakalamak için yaklaşık olarak 300 kişilik bir orduyu takip için yolladı. Zeki ve strateji dehası , yanındaki gladyatörler ile Roma’nın yolladığı 300 kişilik orduyu bir gece baskını ile kolaylıkla yendi ve ilerleyişlerine, Roma ordusunun Spartacus ve gladyatörlerini yenmek için getirdikleri teçhizatları ele geçirerek devam ettiler. Bu büyük zaferin ardından Spartacus’ün ordusuna özgürlükleri için savaşmak isteyen 50000-70000 kişi daha da katıldı ve Spartacus’ün ordusu daha da güçlendi.

Ordunun tehlike yaratacağını gören Roma, Spartacus ve ordusunun karşısına 5 lejyon birliğinden oluşan ve sayıları 30000 i bulan Devletin en güçlü birliklerini çıkardı.

Spartacus’ün yoldaşı olan Crixus, sayıları 30000 olan ordusu ile birlikte Roma ordusuna mağlup oldu. Şimdi isyancılar için iş daha zor bir hâl almıştı. Ordusu ona rağmen Roma karşısındaki bu zorlu savaşı kazandı.

Artık ordusu için hiçbir engel yoktu. Alp dağlarını geçip Roma topraklarını terk edip özgürlüklerine kavuşabilirlerdi.

Ama Spartacus bunu tercih etmedi ve kazandığı zaferlerden olacak ki ordunun yönünü Sicilya’ya çevirdi.

Sicilya haritası

Sicilyayı aldıktan sonra Roma’ya yürüyecekti.

Spartacus, ordusu ile birlikte uzun bir yürüyüşün ardından önlerine büyük bir engel, deniz çıktı. Spartacus’ün planına göre denizde bulunan korsanlara bir miktar para verilerek Sicilya adasına geçilecekti. Ama Spartacus ve ordusu için işler hiç de yolunda gitmedi.

Roma ordusu korsanlarla daha önce anlaşmıştı. Spartacus’ün korsanlara para vermek için yolladığı askerleri bir daha geri dönmedi. Üstüne üslük Roma ordusu da gözükmüştü. Spartacus’ün aç gözlülüğü ordusunu acı bir kadere götürdü. Roma ordusu ile yapılan savaşta ordusu tamamen dağıldı ve öldürüldü.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki ver
+1
2
+1
+1
+1
+1
1
+1
+1

Bir Cevap Yazın