Plüton ve ötesi

Plüton gezegeni güneş sisteminin en dışında kuiper kuşağında bulunan bir cüce gezegen olarak tanımlandı.İnsanoğlu daha önce hiç Neptün ve ötesini görememişti. Birazdan yazımız içinde plütonun new horizons tarafından çekilen harika fotoğraflarını göreceksiniz. Öncesinde bu gezegenin kaşifiyle tanışalım.

Plüton Kaşifi Clyde Tombaugh kimdir?

Clyde-William-Tombaugh
Clyde Tombaugh el yapımı teleskopuyla

Clyde William Tombaugh 4 Şubat 1906 tarihinde New Mexico,Amerika Birleşik Devletlerinde dünyaya geldi.İlk teleskobunu yaptıktan sonra bazı makamlara Mars ve Jupiter ile ilgili bazı fotoğraflar yolladı.1929 yılından 1945 yılına kadar Lowell Gözlemevinde çalışan astronom gezegenin keşfinden sonra bazı üniversiteler ve kurumlardan çeşitli ödüller kazandı.Bazı keşfettiği asteroidlere karısının çocuklarının ve torunlarının adını bile verdi.17 Ocak 1997′ de 90 yaşındayken hayata New Mexico’ da veda etmiştir.

Güneş sistemimizin sınırı ve kuiper kuşağı

Gezegeni Kuiper kuşağında bulunan diğer cisimler gibi donmuş taş ve buzuldan oluşmakla beraber kuiper kuşağındaki bulunan cisimlerden daha küçüktür. Her gece yukarıya baktığımızda bize gülümseyen ay bu gezegenin 5 katı büyüklüğündedir.

Plüton-fotoğrafı-arka
new horizons tarafından çekilmiş plütonun arka tarafı

Bu gezegenin keşfi 1930 yılında Clyde Tombaugh tarafından gerçekleşti ve okullarda hepimize 9. gezegen olarak tanıtıldı. takvimler 2006 ve ağustos ayını gösterdiğinde Uluslararası Astronomi Birliği artık bir gezegen olmadığını söyledi. Bu gezegen okullarda gezegen olarak adlandırıldığı zaman sevilen çizgifilm karakteriyle aynı ismi taşıması ve küçük olması sebebiyle çocuklar tarafından en çok sevilen cüce gezegendir. Türetilen cüce gezegen sınıfına üye edilmesiyle beraber bazı protestolar edilmiştir. Dikkatli bakılırsa sağ alt tarafında kalp şekline benzeyen yüzeyi görmek mümkün.

Plüton-fotoğrafı-ön
new horizons tarafından çekilmiş plütonun ön tarafı

Gezegenimizin Uyduları şunlardır.

  1. Charon
  2. Niks
  3. Hidra
  4. Kerberos
  5. Styx

Kuiper kuşağı satürn gezegeninin etrafında dönen halkalara benzer. Bu halkalarda da kuiper kuşağı gibi buzullar vardır. Tek farkı kuiper kuşağındaki buzulların gezegen kadar büyük olmaları.

Gezegenin kendi ekseni etrafında dönmesi 6.39 dünya gününe eşittir.Kendi ekseni etrafında 17 derecelik bir açı ile döner ve saniyede 4,67 km mesafe yol alır ve güneş etrafında dönüşünü 248 dünya yılında tamamlar. Dünyadan zamanla uzaklaştığından New Horizons keşif aracının uzaya 2006′ yılında fırlatılması gerekiyordu. Gezegenin kaşifi Clyde Tombaugh’ın külleri New Horizons aracıyla bu gezegenin ykaınlarına kadar taşınmıştır.10 Yıl gibi bir sürede bu gezegeneulaşmak harika bir olaydır.Bilim adamları jüpiter ve neptünün yörünge çekim kuvvetini keşif aracının hızını arttırması için kullanma fikirini keşfettiklerinde ; uzay aracı bu gezegenlerin yanından geçerken bir sapan gibi fırlatılmıştır.Gezegeni keşfetme görevinde dünya üzerinde en gelişmiş görüntüleme sistemleri kullanılmıştır.Bu görüntüleme sistemleri plütonun dağlarının 3500 metre yükseklikte olduğunu keşfetmiştir. Atmosferi karbon monoksit , nitrojen ve metan gazlarından oluşmaktadır.Güneşten çok fazla uzak olduğundan sıcaklık -230 °C ‘ a kadar düşerken bu koşullar plütonun yüzeyinde keşif yapılması açısından elverişsizdir.

Nasa tarafından paylaşılan New Horizons görüntülerin, izleme zamanı

New horizons aracının plüton üzerinde uçarken çektiği görüntüler.

Peki Kuiper Kuşağının ötesinde ne var?

Burada yıldızlar arası uzaya girmiş bulunuyoruz. Bu konuya bir başka makalemizde değineceğiz.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki ver
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Bir Cevap Yazın