Koronavirüs kuluçka süresi ne kadar?

Koronavirüs Çin’in Wuhan şehrinde SARS-COV-2 adıyla 2020 yılının başlarında ortaya çıkan ; damlacıklar yoluyla bulaşan sosyal mesafe , maske ve hijyen kurallarına uyularak engellenmesi mümkün olan bir virüstür.Aynı zamanda hayvanlarada bulaşabilmektedir.Bu sebepten ötürü evcil hayvan sahiplerini bu konuda dikkatli olmayı tavsiye ediyoruz.Peki bu virüsün kuluçka süresi ne kadar sürmektedir .Yazımızı takip ediniz.

Koronavirüs Kuluçka dönemi hakkındaki bilgiler

Koronavirüs Kuluçka süresi virüse maruz kaldığınız an ile belirtilerin başlamasına kadar geçen süredir.

Kuluçka süresi kişiden kişiye değişmekle beraber 2 ile 14 gün arasında değişmektedir.Yapılan araştırmalarda kuluçka süresinin ortalama 5 gün sürdüğü ifade ediliyor.Birçok vakada koronavirüs hafif belirtiler ile başlayıp kademeli olarak kötüleşebiliyor. Bazı vakalarda ise kişi virüs taşıyıcısı olduğunu farketmeden etrafına bulaştırmaya devam etmektedir.Yeni tip virüs oldukça bulaşıcıdır koronavirüsün en bulaşıcı olduğu dönemler ise virüs taşıyıcısının virüsün belirtilerini gösterdiği zamandır.Virüs bulaşmış yüzeylere dokunduktan sonra ağzınıza ve burnunuza dokunmanız sizin koronavirüsü kapmanıza sebep olur.Virüsün çoğunlukla bulaştığı yollardan biri değildir.

toplu-taşımada-maskeli-bayan
koronavirüs korunmada toplu taşımada maskeli bayan

Kendimizi virüsten nasıl koruruz

Koronavirüse yakalanmayı engellemenin en önemli ve iyi yolu ellerimizi sık sık yıkamaktan geçmektedir.Çoğumuzun bildiği 20 saniye kuralı virüsten korunmamızın en etkili yoludur.Sabun ve suyun olmadığı durumlarda ise en az yüzde 60 alkol içeren el dezenfektanı kullanmak çok önemlidir.

Koronavirüs ve diğer koruma yöntemleri

koronavirüs korunmada maskeli pc kullanımı

Virüse yakalanmamızı önlemenin en iyi yolu ellerimizi sık sık yıkamaktır. Su ve sabun kullanarak tırnak araları da dahil temizlemek bu noktada çok önemlidir.

Hasta görünen herkesten en az 3-4 metre aramızda mesafe bulundurmak ve kalabalık ortamlardan uzak durmak.

Yüzümüze dokunmaktan kaçınmak . Bir çok vakada bulaşmanın birincil yolu ellerin yüze dokunulmasından kaynaklanmaktadır.

maskeli-kadın
koronavirüs korunmada maskeli-kadın

Kişisel eşyaları başkalarıyla paylaşmaktan kaçının. Bardağınız , tabağınız, kişisel bakım için kullandığınız tüm ürünler vb

Kapı kollarını , bilgisayar klavyenizi merdiven korkulukları ve yüksek temaslı yüzeyleri sık sık dezenfekte ediniz.

Asansör veya ATM tuşları , alışveriş arabaları ve toplu taşıma yüzeylerine dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın ve mutlaka ellerinizi bu yüzeylere dokunursanız dezenfekte edin.

Türkiye güncel koronavirüs tablosuna ulaşmak için sağlık bakanlığı covid-19 sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Bir diğer sağlık konumuza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki ver
+1
+1
+1
1
+1
+1
1
+1
+1

Bir Cevap Yazın