HES Kodu Hakkında Her Şey

HES Kodu Nedir?

HES kodu ,Hayat Eve Sığar uygulamasının kısaltması olup bir yerden başka bir yere giderken Covid-19 hastalığı ile ilgili risk taşıyıp taşımadığınızı ilgili birimleri bilgilendirme amacıyla alınan kod olmakla birlikte hem sizin hemde çevrenizin güvenliği açısından çok önemlidir.

Genel Özellikleri

Bu kod sayesinde Covid-19 virüsünü taşıdığı tespit edilen kişiler uçak, otobüs, tren vb. toplu taşıma araçlarını kullanamamaktadır. Böylelikle virüsün geniş kitlelere yayılmasının önüne geçilmesi amaçlanmakla birlikte virüsü taşıyan ve taşıyıcı olduğunu bildiği halde kötü niyetli davranabilecek insanların önüne geçmek için çok önemli bir tedbirdir. Aynı zamanda yapılan seyahatler sonucunda Covid-19 virüsüne yakalanan kişilerin kimlerle temas kurduğu tespit edilmektedir. Bu kod sadece toplu taşımada kullanılan araçları , toplu kullanıma açık alanlar gibi yerlerde geçirilecek zaman boyunca bulaşma tehdidini en aza indirgemek amacıyla kullanıma sunulmuştur. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım araçları ile ulaşım sağlayamayacaktırlar. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır. Böylece virüsün yayılmasının önü büyük oranda kesilir.

HES Kodu Nasıl Alınır?

Hes kodu sms

HES kodunu Sms ile almak için 2023’e HES yazıp tüm karakterlerin aralarında boşluk bırakarak T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son dört hanesi ve kodun geçerli olması istenilen gün sayısı yazılarak gönderilmelidir. İşlemi tamamlamanız durumunda sizin için oluşturulan 10 haneli kodunuz telefonunuza Sms aracılığı ile gönderilecektir. Aşağıda Seri numarasının son dört hanesinin nerede yazdığına dair görsel bulunmaktadir. Lütfen dikkatlice inceleyiniz.

tc kimlik seri no

Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanarak almak için Google Play Store üzerinden indirilmesi ve program aracılığı ile telefon numaranızın onaylanması gerekir. Programı telefonunuza kurduktan sonra yapmanız gereken işlemler sırasıyla işlemler – Yeni Kod Ekle – HES Kodu Süresi şeklinde olacaktır. İşlemi tamamladıktan sonra kodunuz programda yazacaktır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

e-Devlet üzerinden alabilmek için aşağıdaki linke tıklamanız gerekmektedir.

E – DEVLET LİNK İÇİN TIKLAYINIZ

Koronavirüs Kuluçka süresini öğrenmek için TIKLAYINIZ

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki ver
+1
+1
1
+1
+1
+1
+1
+1

Bir Cevap Yazın