Güneş’e dikkat

Güneş’e dikkat etmelisiniz. Güneşte vakit geçirirken harika hissedebilirsiniz ancak uzun süre UV ışınlarına maruz kalırsanız cildinizde büyük hasarlar olacaktır.

Güneş’e dikkat etmemek UV ışınlarının cildinize büyük hasar verirmesine ve kırışıklıklara neden olur. Cilt yaşlanmalarının yüzde 80 nedeni güneşin UV ışınlarıdır.Peki bu hasarı onarma yolu var mıdır ? Elbette bir çok yolu var ama hiç bir yöntem zararı tamamiyle tersine çevirmiyor.

Güneş Yanığı

cilt-fotoğrafı-1
kadın cildi 1

Cildiniz pembeleşmeye başladığında ve ağrı başladığında cildinizi korumak için geç kalmışsınız demektir.Cilt hücrelerinizin DNA’sı hasar görmüş ve güneş yanıkları oluşmuş demektir.Güneş’e dikkat etmemek sürekli aynı hasara maruz kalan ciltlerde cilt kanserine bile yol açabiliyor. 2 saatte bir kullanacağınız güneş kremi ve gölgede korunmak bu zararı hafifletecektir.Güneş kremi kullanma konusunda bilginizin olduğunu farzederek diğer detaya geçiyoruz

Kuru cilt bakımı

cilt-fotoğrafı-2
kadın cildi 2

Cildiniz kuruysa altındaki yumuşak dokuyu ortaya çıkarmak için keseyle nemlendirerek hafifçe kuru cildin dökülmesin sağlayabilirsiniz.Bol bol su içmek cildinizi nemlendirmede büyük rol oynar.Kese işlemini uygularken cildinize çok nazik davranmanız gerekmektedir.Kese işlemini sert uygularsanız cildiniz büyük hasar görebilir.

Kırışıklıklar

UV ışınları, cildi sıkı ve pürüzsüz tutan iki protein olan kolajen ve elastini parçalayabilir. Bu kırışıklıkları gidermek için şu tedavileri deneyin:

  • Beta-karoten: Araştırmalar, bu antioksidanın cildi daha esnek ve esnek hale getirdiğini ve güneşle ilgili kırışıklıkları azalttığını gösteriyor. Havuç, ıspanak ve kavun gibi meyve ve sebzelerde veya bir takviyede bulabilirsiniz.
  • Retinoidler: Bu bileşikler cildinizdeki kolajen miktarını artırır. Dermatoloğunuz, tretinoin (Renova, Retin-A) gibi bir krem ​​veya serum yazabilir . Tezgah üstü ürünlerde daha az etkili bir form olan retinol bulabilirsiniz.
  • Kimyasal Peeling: Bu işlem hasarlı hücreleri cildinizin üst katmanlarından uzaklaştırır.
  • Mikrodermabrazyon: Bu teknik, cildin dış katmanını çıkarmak için küçük tanecikler, kristaller veya elmas uçlar kullanır. Aynı zamanda kolajen büyümesini de tetikler.
  • Lazer tedavisi: Kısa yoğun ışık darbeleri, altındaki taze, yeni cildi ortaya çıkarmak için cildin belirli katmanlarını veya alanlarını kaldırır. CO2 ve erbiyum lazer yenileme dahil birkaç farklı lazer tedavisi türü vardır.

Güneş’e Dikkat ederken bir yandan Güneş hakkında bazı bilgileri öğrenmek için tıklayın

Yazımızı beğendiyseniz diğer içeriklerimizi görüntülemek için anasayfamıza gidebilirsiniz. Anaysayfamızı gitmek için tıklayın

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki ver
+1
1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

Bir Cevap Yazın