Evde köpek beslerken dikkat etmeniz gerekenler

Evde köpek beslerken dikkat etmemiz gereken birçok konu var. Gelin bu konuları öğrenelim.

close up photography of fawn pug covered with brown cloth
sevimli köpek

Köpekler 10 bin yıldan daha fazla süredir insanoğlunun gerçek dostudur. Tür ve cinslerine göre avcılıktaki en yakın partneriniz, gezintilerinizde size en fazla uyum sağlayan ve evdeki zamanlarınızda sizi hiç yalnız bırakmayan arkadaşınızdır. Tehlikede olduğunuzu düşündüğü zamanlar sizi koruma içgüdüleriyle korumaya çalışırlar.Engellilere yardımcı olurlar , arama kurtarma faaliyetlerinde ve yasa dışı olaylarda polis köpeği olarak günümüzde bizlere yardımcı olmaktadırlar.

Evde Köpek beslerken köpeğin davranışlarını öğrenin

short coated black and brown puppy in white and red polka dot ceramic mug on green field
sevimli köpek 2

Köpekler sosyal canlılar olmakla birlikte yalnız yaşamaktansa diğer köpeklerle beraber yaşamayı tercih etmektedirler.

Çıkardıkları sesler önemlidir.

close up photo of dog wearing sunglasses
güneş gözlüklü köpek

Köpekler iletişim kurarken geni bir havlama ve ses çıkarma repertuarına sahiptirler. Birçok köpek sahibi köpeğinin neşeliyken , üzgünken, açken, korkmuşken,incinmişken ve sıkılmışken çıkardığı sesleri anlayabilir.Köpek hırlaması köpeğinizin korktuğuna yada köşeye sıkıştırıldığına işarettir.

woman girl yellow animal
sahibiyle beraber tv izleyen köpek

Köpekler evde iyi beslenmeye , sıcak bir ortam ve şefkatli bir sahibe ihtiyaç duyarlar. Kısacası köpeklere sevgi gösterdiğinizde sizi anlamaktadırlar.Sütten kesildiklerinde 6 aylık olana kadar günde en az dört kez beslenmeleri gerekmektedir.Bazı köpek sahipleri köpeklerini günde iki kere besliyor. Köpek beslerken köpeğinizin büyüklüğüne göre günlük yiyeceği miktarı tespit etmelisiniz.Yavru köpeklerde uyku çok önemlidirve dinlenip uyuyabilecekleri çok soğuk veya sıcak olmayan bir ortam sağlamalısınız. Yavru köpekler genellikle yorgun düşüp uyuyana kadar oyun oynarlar ve köpekler günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirmektedirler.Köpekleriniz günlük egzersize ihtiyaç duyar ve onların rahatça oyun oynayıp dolaşmalarına izin verilmelidir.Köpeklerini gezintiye çıkaran köpek sahiplerinin esas amacı budur.

Çikolata ve süt ürünlerine dikkat!

coffee dark candy chocolate
Çikolata

Köpeklere zararlı yiyeceklerde çikolata birinci sıradadır. Kusma ishal ve benzeri rahatsızlıklar gösterebilirler. Çikolata köpeklerde zehirlenmeye yol açar. Böbrek rahatsızlıklarıyla beraber ölüme bile sebebiyet verebilir.

Laktoza duyarlılık köpeklerde yaygındır ve süt ürünleri verilmesinden şiddetle kaçınılmalıdır.

close up of milk against blue background
süt

Evde Köpek beslerken eğitim nasıl verilmelidir.

Köpeklerin eğitilmesi yavruluk dönemlerinden sahipleriyle güçlü kurulacak ilişkilere bağlıdır.Yavrular izleyerek öğrenmeyi severler. Sahip olduğu ırkın davranış özelliklerini gösterebilirler.Bu sebeple köpek sahiplenmeden önce hangi amaca uygun yetiştirildiğini öğrenmek önemlidir.

adorable blur breed close up
Köpek izleyerek öğreniyor.

Köpek eğitiminde olmazsa olmaz kural öncelikle kendilerinden istenileni tam olarak algılamasıdır.İstediğiniz davranışı sergilediğinde ödüllendirmeyi unutmayın. Hata yaptığında cezalandıracaksanız hemen uygulamalı ve vereceğiniz ceza yaptığı hatayla orantılı olmalıdır. Bu yönden köpek eğitimi çocuk eğitimiyle çok benzerdir.Eğer hata yaptıktan çok sonra cezalandırırsanız ne için ceza verdiğinizi algılayamazlar.Yakın davranmak ve köpeğinize sevgi göstermek evde köpek eğitiminde çok önemlidir.

Tuvalet eğitimi verilirken bilinmesi gereken şeylerden birincisi küçük yaştan itibaren tuvalet eğitiminin verilmesidir.Yavrular uyanır uyanmaz çiş yaparlar ve uyanma saatini bilmeniz onu çiş yapması için dışarı çıkarıp yönlendirmeniz gerekiyor.Tuvaletini doğru yerde yapan köpeğinizi ödüllendirmeyi unutmayın. İstemeden tuvaletini evde yapması sonucunda cezalandırırsanız dışarıda tuvaletini yapmaya bile korkar hale gelebilir.

Evde köpek beslerken alınması gereken sağlık önlemleri

small newborn puppy on palm of veterinarian
Veteriner

Yavru köpeğinizi 6. haftadan itibaren bulaşıcı hastalıklara karşı aşılatmalıyız ve 3 aylık olduklarında kuduz aşısı yapılır ve kuduz aşısı her 3 yılda bir tekrarlanmalıdır.Köpeğinizi düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmeyi unutmamanız gerekiyor.Doğdukları anddan itibaren bakım ve ilgi isteyen bu dostlarımızın kulak temizliği , kürklerinin bakımı ve tırnaklarının kesilmesi haftada bir yapılması gereken bakımlardandır.Pire ve keneden koruyucu ilaçlarla köpeğinizi koruyabilir ve düzenli banyo yaptırırken bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Size sevimli dostlarınızla mutlu bir yaşam diliyoruz 🙂

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki ver
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

Bir Cevap Yazın