Çocuk ve Teknoloji

Çocuklar hızla gelişen teknoloji ile büyümektedir. Teknolojinin çocuk gelişimi üzerindeki etkileri göz ardı edilemeyecek düzeylerdedir. Bu durum çocuklar üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Genellikle bilgisayar, telefon, tablet vb. cihazların olumsuz etkilerinden bahsedilmektedir. Çocuklar bu cihazları sıklıkla, uzun süreli ve kontrolsüz şekilde kullanmaktadırlar. Bunun durum hem fiziksel hem de psikolojik açıdan olumsuz yönde etkilenmelerine neden olmaktadır. Beslenme ve uyku düzeninde de bozulmalar meydana gelebilmektedir.

bilgisayarı kullanarak ailesi ile görüşüyor.

Çocuk ve Teknoloji ; Her Şey Ebeveynde Bitiyor

Çocuk ebeveynleri kendi kullandıkları cihazların çocuklar üzerinde zararlı etkileri olabileceğinin bilincinde olmalıdır. Yetişkin biri için uygun olan herhangi bir program, film, dizi vb. çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Yine bir çocuğun bu cihazları kullanma süreleri ile yetişkinlerin kullanma süreleri tabi ki aynı olmayacaktır. Aileler çocukla ilgilenmek, oyunlar oynamak, konuşmak ve sosyalleşmesini sağlamak yerine televizyon başına oturup saatlerce izlememeli ve kendi davranışlarının da çocuğun gelişimi üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinin farkında olmalıdır.

Cocuk
Ailesiyle oyun oynuyor

Peki Bu Cihazların Hiç Mi Faydalı Yanı Yoktur?

Tabi ki teknolojinin insanlar üzerinde olumsuz etkileri olduğu kadar olumlu etkileri de vardır. Bilgiye hızlı ulaşma, zamandan kazanç, öğrenmeyi görsel ve sesli ögelerle destekleme gibi etkileri, hem öğrenmeyi hızlandırırken hem de kalıcılığını arttıracaktır. Geleneksel yöntemlerle öğrenilmesi zor, gelişimsel açıdan önemli becerileri bile! Örneklendirecek olursak motor becerilerin geliştirilmesine yardımcı olacak, herhangi bir enstrümanı çalma becerisini kazandıracak ya da geliştirecek, sağlıklı beslenmeye yönlendirecek bir çok uygulamaya ulaşmak bahsi geçen cihazlarla mümkündür. Bu nedenle teknoloji hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır.

Doğru kullanılması ve bilginin güvenilir yerlerden temin edilmesi çok önemlidir. Çocuk bu sayede doğru bilgiye en hızlı şekilde ulaşmış olur. Bu da çocuk gelişimini olumlu yönde etkiler.

O Zaman Ne Yapmalıyız?

Çocukların bilgisayar, telefon, tablet vb. cihazları belirli saat aralıklarında kullanmaları sağlanmalıdır. İstedikleri her şeyi yapmalarına izin verilmemelidir. Bunun yerine girdikleri siteler, kullandıkları sosyal medya araçları ve uygulamaları takip edilmelidir. Cihazı kullanma biçimleri hatta oturuşları bile sürekli olarak kontrol edilmelidir. Çocuk gelişimini olumlu yönde etkileyecek kaynaklara yöneltilmeli, gerekli olması durumunda bir uzmana danışılmalıdır.

Çocuk Davranışlarında sorun yaratabilecek 5 ayrıntıyı öğrenmek için TIKLAYINIZ.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki ver
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

Bir Cevap Yazın