Çocuk davranışlarında sorun yaratabilecek 5 ayrıntı

Çocuk davranışları gerçekten üzerinden durulması gereken bir konudur. Bütün çocuklar kuralları çiğner. Aşamayacakları sınırları bulmaya çalışarak dünyayı bu şekilde test ederler. Çoğu çocuk kaprisleri ve felaketleri doğal öğrenme süreçleridir. Bununla birlikte, bir çocuğun görünüşte zararsız davranışının daha ciddi bir anlama gelebileceği zamanlar vardır.

Genel çocuk davranışları

çocuk-fotoğrafı-(2)
Lego ile oyun oynuyor

Çoğu zaman çocuklar yiyecekleri konusunda çok seçici davranırlar ve belirli yiyecekleri yemeyi tamamen reddederler. Bu, çocuğunuzun duygusal sorunlar yaşadığının bir işareti olabilir. Araştırmacılar, çok seçici olan çocuklara, her şeyi yiyen çocuklara göre iki kat daha fazla depresyon teşhisi konulduğunu buldular.

Diğer ayrıntılar;

çocuk-fotoğrafı-(4)
pencerede oyun

Bir araştırmada ebeveynlerin %14 ila %20’si, 3 ila 5 yaş arasındaki çocuklarının çok yemeyi reddettiğinden şikayetçi. Araştırmacılar bu yaştaki bir grup küçük çocuğa baktılar ve diyetleri konusunda çok seçici olanların daha az seçici olanlara göre neredeyse iki kat daha fazla kaygı geliştirdiklerini buldular. Ek olarak, yüksek veya orta derecede seçiciliği olan çocukların depresif belirtiler geliştirme olasılığı daha yüksekti.

Çocuk oyun oynarken akıllı telefon ve bilgisayar kullanımını kısıtlayın

çocuk-fotoğrafı-(5)
sepette oyun

Çoğu çocuk akıllı telefonlarında veya bilgisayarlarında oyun oynamaktan hoşlanır, ancak korkmuş çocuklar ekran önünde daha fazla zaman geçirebilir. Araştırmacılar, cihaz bağımlılığının artan kaygı ve stresin bir işareti olabileceğini keşfettiler. Bir çocuk akıllı telefonda çok fazla zaman geçirdiğinde, genellikle önemli olayları veya haberleri kaçırmaktan korkarlar.

Çocuğunuzun telefonda çok fazla zaman geçirdiğini fark ederseniz, onunla konuşun. Onlarla çevrimiçi oyunlar oynayın ve ne gördüklerini sorun. Bu tür davranışlar, çocuğunuzu en çok neyin rahatsız ettiği hakkında size değerli bilgiler sağlayabilir.

Sürekli soru soruyorsa ve merak içindeyse

Uzmanlara göre, çocuk sürekli olarak çevrimiçi bilgi arıyor, haberleri takip ediyor ve normalden daha fazla soru soruyorsa, bu artan kaygının bir işaretidir. Çocuğunuzun gittikçe daha fazla meraklandığını hissettiğinizde çocuğunuzu neyin rahatsız ettiğini tam olarak anlamaya çalışın ve onlara onları dinlemeye hazır olduğunuzu söyleyin.

Çocuk yaramazlık yaptığında

çocuk-fotoğrafı-(3)
babasıyla oyun oynayan bir çocuk

Genellikle sessiz bir çocuk çok fazla gürültü yapar, etrafta koşturur ve misafirlerinin önünde oyun oynamak ister. Bazı insanlar bu davranıştan endişe duyabilir, ancak bu tamamen normaldir. Çocuğunuz, sizin dikkatinizin başkalarına kaymasından endişelenerek yaramazlık yapmaktadır.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki ver
+1
1
+1
+1
1
+1
+1
+1
+1

Bir Cevap Yazın