Büyük Kedi Kaslan

Büyük Kedi Kaslan çok gösterişli ve evcil bir türdür.

Büyük kediler avlanma becerileri, gösterişleri ve muhteşem hızlarıyla bizleri şaşırtıyorlar.

Büyük kediler denildiğinde hepimizin aklına aslan ve kaplan gelmektedir.Peki bu iki başarılı süper avcının çiftleşmesinden meydana gelen yavruyu hiç düşündünüz mü?

Bu melez türler anne ve babalarının türlerine göre farklı isimlendirilmektedirler.Doğada kabul görmediklerinden hayvanat bahçelerinde yetiştirilmektedirler. Melez türlerin bağışıklık sistemleri zayıftır.Genetik güçten yoksundurlar.Aslanlardaki aşırı büyümeyi engelleyen gen bu türde yoktur. Yaşadıkları sürece büyürler.Fillerden sonra en büyük ikinci hayvandırlar.Bir erkek kaplanın ve dişi aslanın yavrusuna tigon denilir. Tigonlar doğada ligerlerden daha azdır.

liger
kaslan

Kaslan’ın Özellikleri

Büyük Kedi Kaslan Genel Özellikleri

Erkek aslan ve dişi kaplanın çiftleşmesiyle oluşan bu büyük kediler türüne ait olan melez canlıdır.Dünya üzerinde tam sayısı belli olmamakla birlikte 100 kadar kaslan yaşadığı düşünülmektedir.Bilinen ilk kaslan 19. yüzyıl başlarında dünyaya Hindistan’da geldi. 1837 yılında doğan iki yavru kaslan Kral Wİliam IV ve halefisi Kraliçe Victoria’ya hediye edildi.

Büyük Kedi Kaslan Sayıları ( Tahmini);

  • ABD – 30 Kaslan besliyor.
  • Çin – 20 Kaslan besliyor.
  • Diğer Ülkeler – 50 Kaslan ya da daha azını besliyor.

Kedigiller familyasına ait en büyük tür olan bu dev kedigil genellikle hayvanat bahçelerinde görülebilmektedir. Yaşadıkları dönem süresince büyümeye devam ederler ve ağırlıkları 400 kg’dan fazla olabilmektedir.Uzunlukları ise 6 metreye kadar ulaşabilir. Aslan ve kaplanlara nazaran daha az yaşarlar.Ayrıca aslanlar gibi yüzmekten hoşlanırlar ve çok sosyaldirler.Kaslan , kaplan benzeri çizgili bir desene sahiptir.Bu desenler genellikle zayıf ve soluk renktedirler.Beyaz renkli kaslanlarda vardır. İlk beyaz renkli kaslanlar Güney Carolina’da doğmuştur.

Bazı diğer büyük kedi türleri

jagulep
jagulep

 Jagupard, jagulep veya jagleop

Bir Jagupard , bir jaguar ve leoparın melezidir.İlk jagupard Chicago’daki bir hayvanat bahçesinde üretildi.

Leguar veya lepjag, bir erkek leopar ve bir dişi jaugarın melez yavrusudur.Bu melez türde hangi hayvanın baba olduğuna bakılmaksızın adlandırılır.Bu melez türün erkekleri genelde siyah renktedirler.

Jaglion veya jaguon

Marozi
marozzi

Bir erkek jaguar ile dişi bir aslanın çiftleşmesiyle meydana gelen melez türdür.Jaguarın güçlü yapısına sahip olup aynı zamanda aslanın rengindedir.

JaggerTiguar
jaggertiguar

Hayvanseverler bu melez türlerin esaret altında yaşamasına tepki göstermektedirler.

İşte Kaslanın görüntüleri.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki ver
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

Bir Cevap Yazın