Ayak Parmağı Güreşi

Ayak Parmağı Güreşi nedir nasıl yapılır yazımızda detaylıca hep beraber öğrenelim.

Ayak Parmağı Güreşi yapmaya var mısın? Günümüzde ayak bakımı ve el bakımı çok önemidir. Peki siz özen gösterdiğiniz ayaklarınızı böyle bir yarışa sokar mıydınız? Gelin bu yarışın detaylarını inceleyelim

Toe Wrestling duyduğunuzda size çok garip gelecek aynı zamanda güldüren ama şampiyonası bile düzenlenen bir spor. 7’den 70’e herkesin katılabileceği hatta dünya şampiyonası düzenlenen garip bir spor türüdür.

Kuzey İngiltere, Derbyshire’da küçük bir yerleşim bölgesi olan Wetton, 2019 Mayıs ayı sonlarında İngiliz Dünya Ayak Güreşi Şampiyonasına ev sahipliği yaptı.

ayak parmağına oje sürme işlemi
ayak parmağına oje süren kadın

El Parmak Güreşi Nedir?

Parmak güreşi ellerin başğarmağıyla yapılan bir güreştir.Dünyanın her yerinde bilinmemekle birlikte ülkemizde dahil olmak üzere avrupa ve amerika birleşik devletlerin de bilinen bir güreştir ve halkın yine icat ettiği bir güreştir.Ne zaman keşfedildiği hakkında kesin bir bilgi yoktur.Güreşciler rakibin başparmağını kıstırınca kazanırlar.

Kuralları :

  • Oynarken düz bir yüzey (örneğin sıra) bulunmalıdır.
  • Ellerin alt tabanı tamamen yüzeye temas halinde olmalıdır.
  • Eller hareket etmemelidir.
  • Rakibin parmağı kıstırılmalıdır.
  • En az 3 saniye rakibini kıstırmayı başaran kişi kazanır.

Yeteneksizseniz üzülmeyin yetenekli olduğunuz bir spor türetin.

Ayak Parmağı Güreşi, 1976’da Derbyshire’da, bir grup yürüyüşçünün, yalnızca İngilizlerin kazanabileceği bir oyun aramak için bir Derbyshire barını ziyaret etmesiyle başladı. Mevcut sporlarda gerçek bir yetenekten yoksun oldukları için, yeni bir tane icat etmeye karar verdiler ve tuhaf olay o zamandan beri her yıl Dünya Şampiyonu oldu.

Nasıl yapılıyor?

Bir minder üzerinde rakibinin ayaklarından baş parmakları güreştirerek rakibin ayağını yatırarak kazanabilirsiniz.Bu yönden bilek güreşi ne çok benzemektedir.Bu güreş ile bilek güreşi yarışının kuralları aynı. Tek fark yarışmacıların birinde bileklerinin gücüne, diğerinde ayak parmaklarının gücüne güvenmesi. Ayak Parmağı Güreşi, kadınlar, erkekler ve çocuklar kategorilerinde düzenleniyor. Yarışmacılar önce sağ, sonra sol ve sonra tekrar sağ başparmaklarını birbirine kenetleyerek 3 maç yapıyor, 3 maçın en az ikisini alan kazanıyor.Benim asla yapmayacağım bir spordur. Kantar’ı var mantar’ı var. İsi kiri pisi var : ) Tabi denemek isteyenlere saygımızla beraber 2019 Dünya ayak parmağı güreşi şampiyonasından kareleri izlemenizi tavsiye ediyorum.

World Toe Wrestling Championships 2019
Bu İçeriğe Emojiyle Tepki ver
+1
+1
1
+1
+1
1
+1
2
+1
+1
1

Bir Cevap Yazın