Arkadaş Olmak

Arkadaş birbirlerine saygı, sevgi ve hoşgörülü davranan, destek olan bireylerin her biridir. Öyle ki arkadaş iyi ve kötü zamanlarınızda yanınızda olan, düşüncelerinizi taktir eden ya da eleştiren, yaptığı her şeyi size destek olmak için yapan ve aldığınız kararlarda arkanızda duran kişidir. Tabi ki bu düşünce kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Genel tanımının dışında insanların dünyaya ve diğer insanlara bakış açıları da bu durumu etkileyen önemli bir faktördür. Bazı kişiler arkadaşlığı karşılıklı çıkarları olan kişilerin bir arada bulunması olarak nitelendirirken bazıları da arada önemli duygusal bağların olması gerektiğini düşünür.

REKLAM

Arkadaşlar ile gün batımını seyretmek.

Arkadaş Olmak; Siz Nasıl Bir Arkadaşsınız?

Gelelim en önemli konumuza, siz nasıl bir arkadaşsınız? İnsanlar zaman zaman kendilerini, çevrelerindeki bireyleri ve onların varlıklarının amacını sorgular ve irdelerler. Kimdir bu insanlar, hayatımıza neden ve ne zaman girmişlerdir? Yine bu insanlar olmasa hayatımızda ne değişir? Cevaba ulaşırken izlediğimiz yol ve verdiğimiz cevaplar, aslında bizim nasıl bir arkadaş olduğunuzun göstergesidir. Yani biz fedakar biri miyiz yoksa çıkar ilişkileri üzerine kurulmuş arkadaşlıkları mı tercih ediyoruz? Bu aslında kişiliğimizle de ilgilidir. Nasıl bir kişiliğe sahipsek kuracağımız arkadaşlıklar da o yönde olacaktır.

Arkadaşlık bir şeyler paylaşabiliyorsan güzeldir.
Arkadaşlık bir şeyler paylaşabiliyorsan güzeldir.

Çok bilinen bir atasözümüz der ki “Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim“. Yine bir Çin atasözü der ki “Dostluk mantar yemeği gibidir. Zehirli veya zehirsiz olup olmadığı ancak yendikten sonra belli olur”. Atasözlerinden de anlaşılacağı gibi kişi nasıl biriyse öyle bağlar kurar ve arkadaşlarını da ona göre seçer. Yine arkadaşlık anlayışı kendisininki gibi olmayan kişilerle bağ kurmaya çalışanlar bundan zarar görebilir. Bu kişiler ile arkadaş olarak kalsa bile aralarındaki bağ yeterince güçlü olmayacaktır.

Konuyu bir soru ile sonlandırmak istiyorum. Farz edelim ki en yakın arkadaşınızla aynı iş yerine mülakata gittiniz ve işe sadece bir kişi alınacak. Bir gün öncesinden mülakata daha önce girmiş biriyle konuşarak neler sordukları hakkında bilgi edindiniz. Sizde arkadaşınız da yıllarca aynı şirkete girme hayali ile çalıştınız. Bu bilgiyi arkadaşınızla paylaşır mısınız, neden? Aynı soruya birde diğer açıdan bakmalısınız. Arkadaşınız sizin yerinizde olsa aynı bilgiyi sizinle paylaşır mıydı, neden?

Arkadaşlarınızın Zeki olduğunu düşünüyor musunuz? Konumuzu inceleyin

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki ver
+1
2
+1
+1
+1
+1
+1
+1

Bir Cevap Yazın