Aids belirtileri nedir? Aids ( hiv ) belirtileri ve aids test kiti

Aids belirtileri , kısaca HIV virüsünün bağışıklık sistemini iş göremez hale getirmesiyle birlikte rastlanan bir hastalık olarak tanımlanıyor. HIV virüsleri hastalığı taşıyan kişinin bağışıklık sistemindeki T adlı beyaz kan hücrelerini ve onun yardımcı hücresi olan CD4 hücrelerini yok etmektedir.. Acil müdahale edilmediği takdirde ise bağışıklık sistemini 10-15 yıllık bir süre içinde hastalıklara karşı koyamayacak şekilde tahrip ediyor. Başka bir deyişle bağışıklık sisteminizin tamamen çökmesine vücudunuzu dış tehditlere açık hale getirererek en sıradan hastalıkları bile ölümcül hale getiriyor.

aids testi

AIDS belirtileri hangi periyodlarda başlar?

AIDS’e neden olan HIV virüsünün çeşitli belirtileri mevcut. Bu belirtilerin bazıları kendini erken zamanlarda gösterirken bazıları çok uzun yıllar sonra ortaya çıkabiliyor. HIV virüsü kişiye bulaştıktan sonra 2-4 hafta sonra vücutta ateş, çeşitli ağrılar ve gribal enfeksiyona benzer bir hastalık belirtileri gösteriyor. Bu durum vücudun savunma mekanizmasının HIV virüsüyle mücadele ettiği ve virüsü yok etmeye çalıştığı anlamına geliyor.Bu sebepten ötürü vücutta ateş belirtileri görülüyor. AIDS belirtileri vücudun verdiği ilk tepkiler ortadan kalktıktan sonra yıllarca kendini göstermeyebiliyor. Ancak taşıyıcının bu sürede HIV virüsünü başka kişilere bulaştırma ihtimali devam ediyor.

AIDS’in ileri seviyede görülen belirtileri ciddi önem arzetmektedir.Bu nedenle aşağıdaki belirtilerden bir veya birkaçını gözlemlediyseniz acilen bir doktora danışmanız gerekiyor.

  • Pamukçuk
  • Boğaz ağrısı
  • Deri döküntüleri
  • Boğaz, koltuk altı veya kasık şişlikleri
  • Hızlı kilo vermek
  • Uzun süreli ateş, ishal veya gece terlemesi
hiv test kiti

AIDS nasıl bulaşır?

Çoğu kişi AIDS’in bulaşıcı bir hastalık olduğunu düşünüyor. Bu genel yanılgıyı düzeltmekte fayda var. AIDS, HIV virüsünün bağışıklık sisteminde yarattığı hasar sonucu ortaya çıktığı için bulaşıcı özelliği bulunmuyor. Bulaşıcı olan şey AIDS’e neden olan HIV virüsü. Yani soruyu HIV nasıl bulaşır?” diye sormak daha doğru. HIV virüsüne kan, anne sütü ve döl gibi vücut sıvılarında rastlanabiliyor. Virüsün başka bir bireye bulaşması için sıvı transferi şart. Bu sebeple en yaygın HIV vakaları cinsel ilişki veya kan yoluyla bulaşıyor.

Kırılgan bir yapıya sahip olan HIV virüsü vücudun dışında uzun süre yaşayamadığından tükürük, hapşırma, idrar veya ter yoluyla bulaşması mümkün değil. Dolayısıyla bir efsane haline dönüşen klozetten HIV virüsüne yakalanma düşüncesi tamamen yanlış. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 1985 ve 2018 yılları arasında 19.748 HIV (+), 1.172 de AIDS vakası bulunuyor .Bu vakaların yüzde 49,4’ü cinsel kaynaklı. Bu sonuç cinsel ilişkiye girmeden önce prezervatif kullanmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

AIDS virüsü taşıyıp taşımadığınızı öğrenmek istiyorsanız aids test kiti ile sonucu hızlıca öğrenebilirsiniz.

Aids test kiti alışveriş linklerimiz aşağıda bulunmaktadır.

aids test kiti

Aids test kiti alışveriş sayfasından satın almak için TIKLAYIN.

Bu İçeriğe Emojiyle Tepki ver
+1
+1
+1
+1
+1
+1
+1

Bir Cevap Yazın